Sebevraždy-muži vs. ženy
Evropská komise vydala statistiku, ve které upozorňuje na skutečnost, že v jejích zemích zahyne každý rok víc lidí při sebevraždě než při nehodách na silnicích. Podle jejích údajů spáchá v členských zemích sebevraždu každým rokem okolo 58 000 lidí, zatímco při dopravních nehodách jich zahyne 51 000. Oběťmi vražd či zabití se přitom stává přibližně 5350 osob.
Kdo ji páchá?
Statistiky, které se sebevraždami zabývají, rozlišují mezi sebevražedným pokusem a dokonanou sebevraždou. Sebevražedné pokusy, které nebyly dokonány, jsou mnohem víc typické pro ženy, kdežto "úspěšně" uskutečněné sebevraždy jsou doménou mužů. Demonstrativní sebevraždy zase úzce souvisí s mladší věkovou skupinou, kdy například v pubertě a adolescenci je poměr sebevražd ku demonstrativním pokusům 1:10.
Jak tedy vypadá "prototyp" člověka, který páchá sebevraždu? Jde o muže ve věku nad pětačtyřicet let, který je nejspíš rozvedený, svobodný nebo ovdovělý (ženatí a vdané páchají sebevraždy pouze výjimečně). S velkou pravděpodobností bude žít ve městě, neboť na venkově je počet sebevražd významně nižší. Statistiky dále říkají, že bude s velkou pravděpodobností nezaměstnaný a buďto bude trpět nějakou tělesnou nemocí nebo bude mít problémy s alkoholem.
Jaro je nejhorší
Ačkoli je v obecném povědomí s depresí spojen podzim, nejvíc sebevražd se stává na jaře. Psychologové pro to mají jednoduché vysvětlení. Podzimní období je depresivní samo o sobě a špatná nálady i pesimismus tak proto lidé vnímají jako cosi, co k podzimu logicky patří. Pokud však pocity zoufalství a beznaděje přetrvávají až do jara, začínají ostře kontrastovat s optimistickým okolím. Zoufalství a pocity bezvýchodnosti se tak mohou ještě prohlubovat a stoupá riziko sebevraždy.
Počet sebevražd je výrazně vyšší ve městech než na venkově. Co se týká zeměpisné lokalizace, největší procento sebevražd vykazují asijské státy. Každý den tady dobrovolně ukončí svůj život 1100 osob. Smutnými rekordmany jsou Japonsko, Thajsko nebo třeba Jižní Korea. Z evropských států vede Rusko a další pozici sebevražedného žebříčku obsazují USA.
Muži versus ženy
Ženy se o sebevraždu pokoušejí třikrát častěji než muži. Přesto v celkovém počtu dokonaných sebevražd výrazně převládají muži. Tato skutečnost je způsobena rozdílnými metodami, které si při sebevraždě volí muži a ženy.
Ženy si totiž nejčastěji vybírají způsoby, které se v odborné literatuře nazývají měkké, jako je například požití léků, přičemž úspěšnost tohoto způsobu sebevraždy se odhaduje na deset procent. Muži potom zpravidla volí tzv. tvrdé způsoby: oběšení, skok z výšky nebo střelnou zbraň. Účinnost těchto metod je přitom přibližně osmdesát procent.
Nejčastějším způsobem sebevraždy je oběšení, druhý v pořadí je skok z výšky následovaný zastřelením. Nejobvyklejší důvod pro ukončení života představuje tělesná nebo duševní nemoc a náhlá deprese. Dále pak rodinné poměry a láska spojená s žárlivostí. Relativně novým důvodem pro spáchání sebevraždy je také podle psychologů pocit osamocenosti a izolace.
Náhledy fotografií ze složky .....